Kmetovanje ni več zgolj tradicija, temveč postaja poklic prihodnosti z uporabo naprednih tehnologij. In prav to je cilj projekta SadjAR, ki ga vodi Slokva, zavod za razvoj neizkoriščenih potencialov so. p.. Z inovativno uporabo obogatene resničnosti (AR) projekt pomaga kmetom pri pridelavi sadja in zelenjave, kar prinaša ne le večjo produktivnost, ampak tudi bolj trajnostno pridelavo.
Predstavljajte si, da imate ob sebi vedno dostopnega strokovnjaka, ki vam sproti svetuje, kako ukrepati pri težavah na kmetiji. Prav to omogoča sistem SadjAR prek AR očal Vuzix M4000, ki kmetom prinašajo strokovne nasvete in izobraževalne vsebine neposredno na teren. Kmetje lahko tako prostoročno rešujejo težave in se učijo novih tehnik v realnem času.
Sistem vključuje mobilno aplikacijo za AR očala in spletno platformo, kjer strokovnjaki nudijo oddaljeno pomoč ter upravljajo vsebine. Pilotno testiranje na petih kmetijah je pokazalo izjemne rezultate: kmetje so pohvalili hitro reševanje težav, izboljšano upravljanje in manjšo potrebo po osebnih obiskih strokovnjakov.
"Pri projektu SadjAR smo želeli kmetom ponuditi sodoben in enostaven način dostopa do strokovnega znanja, kar jim omogoča hitrejše in boljše odločitve na terenu," pravi Alenka Berložnik iz Slokve. "Veseli nas, da so prve povratne informacije s kmetij izjemno pozitivne, saj kmetje vidijo vrednost v uporabi tehnologije obogatene resničnosti za izboljšanje svojih vsakodnevnih praks."
Projekt ima ambiciozne načrte za prihodnost. Razvoj vključuje strojno učenje, ki bo omogočalo samodejno prepoznavanje škodljivcev in bolezni. Ta napredek bo še dodatno optimiziral odločanje na terenu, kar bo še posebej koristno za manjše kmetije, ki si pogosto ne morejo privoščiti dragih tehnoloških rešitev. "Projekt SadjAR je pomemben korak naprej v digitalizaciji kmetijstva," dodaja Berložnikova. "Z uporabo obogatene resničnosti omogočamo kmetom dostop do ključnih informacij in strokovnega znanja neposredno na terenu, kar prispeva k boljši produktivnosti in trajnosti kmetovanja."
SadjAR ni le tehnična inovacija, temveč tudi plod uspešnega sodelovanja in financiranja iz Programa razvoja podeželja 2014–2020, kjer 80 % sredstev prispeva Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja, preostalih 20 % pa Republika Slovenija. Kmetje, pozor – prihodnost je tu in je bolj dostopna kot kadarkoli prej!
»Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje«