

V zadnjem času se pojavlja velik problem odlaganja odpadkov na pokopališčih. Težave nastanejo zaradi nepravilnega ločevanja, saj prihaja do mešanja bioloških in drugih nevarnih odpadkov, kot so elektronske sveče. Prisotnost plastike, voska in težkih kovin v bioloških odpadkih je namreč nedopustna!
Na vseh koroških pokopališčih je opaziti velike nepravilnosti pri odlaganju odpadkov v zabojnike na pokopališčih, ki jih praznijo delavci Regijskega centra za ravnanje z odpadki Kocerod. V različno označene posode za odpadke na pokopališčih je potrebno ločeno odložiti bio odpadke (sveže cvetje, manjše količine zemlje, plevel), posebej mešane komunalne odpadke s pokopališč, poseben zabojnik na pokopališču pa je namenjen tudi svečam.
Pokopališča v Občini Dravograd
V Občini Dravograd Javno komunalno podjetje Dravograd, d. o. o. upravlja s sedmimi pokopališči, in sicer Dravograd, Libeliče, Črneče, Šentjanž, Trbonje, Ojstrica in Sv. Peter. Podjetje Kocerod, d. o. o. odvaža odpadke s pokopališč. Bio odpadke tedensko, razen pozimi, ko to opravljajo na vsakih 14 dni. Mešane komunalne odpadke odpeljejo s pokopališč dvakrat na mesec, ko se izvaja odvoz mešanih komunalnih odpadkov po celotni občini. Ko upravljalec pokopališča sporoči prevzemniku odpadkov, da je kontejner za zbiranje sveč poln, ta odpelje še odslužene sveče. Elektronske svetilke v obliki sveč, ki vsebujejo baterijo, morate odložiti v ustrezno označen zabojnik, nikakor pa ne med biološke odpadke ali mešane komunalne odpadke, saj so zelo nevarne, ker lahko povzročijo požar ali pa kontaminirajo ostali biološki material s težkimi kovinami, poudarjajo na Kocerodu. Čeprav so posode ustrezno označene, skrbniki grobov ali drugi obiskovalci pokopališča odpadkov ne ločujejo, kar predstavlja velik problem, pojasni direktorica Javnega komunalnega podjetja Dravograd Marija Slavič. »Ljudje mečejo v posode kar vse skupaj, čeprav na zabojnikih piše, kam morajo kaj odlagati. Problem je tudi, da odlagajo sveče med bio odpadke. Z družbo Kocerod smo se dogovorili, da bodo pripravili dodatna natančna navodila za ločevanje odpadkov na pokopališčih, ki jih bomo namestili ob zabojnike. Skupaj s predstavnikom Koceroda bomo pogledali ali je potrebno na katerem od pokopališč namestiti dodatne posode.«
Problem in dodaten strošek so kontaminirani biološki odpadki
Na Kocerodu pravijo, da morajo kontaminirane biološke odpadke zaradi prisotnosti plastike, voska in težkih kovin odstranjevati iz mase za kompostiranje, saj tako vsi nezaželeni materiali preidejo v kompost, ki takoj izgubi kvaliteto in ni primeren za splošno uporabo. Odstranjevanje kontaminirane biološke mase predstavlja dodaten strošek. Zato morajo uporabniki že na izvoru izločiti vse plastične, kovinske in druge materiale, ki niso biološkega izvora. Plastične rože se ne smejo odlagati med biološke odpadke, čeprav jih med biološkimi odpadki redno zasledijo. Vse ostale odpadke (do velikosti 30 cm), ki nastajajo pri povzročitelju odpadkov in niso odpadna embalaža, papir, karton ali steklo, lahko odložite med mešan komunalni odpad.
Cena grobnin
V ceni grobnin, ki jo plačujejo najemniki grobov, so zajeti med drugim tudi stroški odstranjevanja odpadkov s pokopališč. Če bodo občani še naprej nepravilno ločevali in prinašali odpadke tudi od doma v posode ali zraven posod na pokopališče, bodo cene grobnin višje, ker bo moral izvajalec javne službe zbiranja odpadkov te večkrat pobrati. Jeseni, ko je čas za ureditev grobov, bodo na pokopališča dodali še posode, v katere bo dovoljeno odlagati samo odpadni pesek z grobov.
Odlaganje danes deluje po principu daleč od oči, daleč od srca. To lahko spremenimo samo s sodelovanjem in zaupanjem v sistem za predelavo in odstranjevanje odpadkov, so prepričani v Kocerodu.
Delovni čas zbirnega centra Otiški vrh
Na Koroškem so vzpostavljeni zbirni centri za ločeno zbiranje odpadkov, kjer lahko v času obratovanja oddate vse vrste odpadkov iz gospodinjstev, tudi nevarne odpadke. Za vstop oz. predajo odpadkov prosijo, da imate s seboj potrdilo o plačilu zadnje položnice.
Zbirni center v Otiškem Vrhu je odprt v ponedeljek in četrtek od 12.00 do 19.00, v torek in sredo od 8.00 do 15.00, v petek od 8.00 do 13.00 in vsako 1. ter 3. soboto v mesecu od 8.00 do 12.00. Urnik zbirnih centrov na Koroškem je dosegljiv na povezavi: